wtorek

płeć brzydka?

Należałoby zacząć od podstaw. Skąd wzięli się Flower Boys’i?  

Odpowiedz jest nader prosta – zawsze byli. Wzmianki o pięknych mężczyznach, przewyższających swoją urodą kobiety pojawiały się w japońskich pismach już kilkaset lat temu. Różnica jest w tym, że dzisiaj przywdziani w modne ciuchy, wymyślne fryzury próbują swoich sił w przemyśle rozrywkowym.  

Miejscem w Azji Wschodniej gdzie można zobaczyć najwięcej urodziwych panów są popularne mangi i anime. Nazywa się ich Bishounen
'ami oraz Bidanshi'anami. Czesto zapomina się o tym rozróżnieniu, a jest ono dość istotne. Tak naprawdę w Japonii termin "Bishounen" określa pięknego chłopca poniżej 18 roku życia. Natomiast dorosłych mężczyzn zachowujących cechy "Bishounen'a" nazywa się "Bidanshi". Różnica między jednym, a drugim jest dość zamazana. Co do wyglądu Bishounen zawsze jest ładny/słodki, a Bidanshi już raczej przystojny. Ponadto Bishounen, posiada więcej cech androgenicznych czy nawet dziecięcych, tak, że można mieć problem z jednoznacznym określeniem jego płci, natomiast Bidanshi posiada już więcej typowo męskich aspektów, przez co wiemy, że mamy na pewno do czynienia z mężczyzną. Oba te typy mają jednak cechy wspólne – szczupłe, wysmukłe sylwetki, z lekko zarysowanymi mięśniami, ostre oczy, włosy najczęściej dłuższe, wycieniowanie i oczywiście skomplikowaną osobowość ;P.


Termin "Bidanshi" jest dość niepopularny, i rzadko używany. Wszyscy spoza Japonii wkładają "pięknych mężczyzn" i chłopców do jednego worka pod nazwą "Bishounen"

Wróćmy jednak do panów z krwi i kości. 
W ciągu kilku ostatnich lat w przemyśle rozrywkowym w Azji Wschodniej pojawiało się naprawdę wielu urodziwych mężczyzn. Kiedy tak sobie o nich myślę, to dochodzę do wniosku, że ciężko jest tu mówić o płci brzydkiej. Ba! Czasem Flowers Boys'i są stawiani na równi z kobietami jeśli chodzi o ich urodę. Niestety niektórzy (jak nie większość) nie są z tego powodu dumni. Wolą być postrzegani jako męscy i przystojni, a nie jako piękni (termin przecież zarezerwowany dla kobiet). Często patrzy się na nich przez pryzmat ich delikatnego wizerunku, który zazwyczaj pozostaje w kontraście do ich męskiego sposobu bycia.  
Powoli obserwujemy na całym świecie "osłabianie pozycji" mężczyzn na rzecz kobiet, które stają się coraz bardziej silne,  niezależne. Niepotrzebują już u swojego boku mężczyzny typu macho.  Mężczyźni, od których do tej pory oczekiwało się takiej postawy, mogą teraz pokazać zupełnie inne oblicze (zarezerwowane jak do tej pory wyłącznie dla kobiet) - osób wrażliwych, potrafiących okazywać emocje, przyznawać się do słabości oraz  potrafiących dbać o swój wygląd.
Skośnoocy młodzi mężczyźni długo zachowują swój młodzieńczy - niewinny wizerunek i zazwyczaj wyglądają o kilka lat mniej niż mają w rzeczywistości. 
W Korei co roku powstaje "Super 100 Flower Boys List", czyli lista "najładniejszych" mężczyzn - > z definicji ładniejszych od dziewczyn. Zastanawiam się tylko od których? Ode mnie, na pewno nie! :D Może od mojej sąsiadki? Albo pani z warzywniaka? A może od Miss Świata z 1994? Ciekawe. Nie do końca zgadzam się z tegorocznymi wynikami, ale przynajmniej pierwsza 10 jest porządna.  Z moich obserwacji wynika, że w Korei, co jakiś czas sporządza się rankingi w stylu "Który facet jest ładniejszy od kobiety". Cóż, to musi być naprawdę piękny naród, skoro ma takie dylematy...:P.

Komentarze są moderowane. Wpisy z cyklu " link" + "zapraszam do mnie" będą usuwane.

3 komentarze:

  1. To pocieszające że istnieją jeszcze inne takie osoby jak ja. KOCHAMY SKOŚNOOKICH!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. o tak :> np lee-leng :* (hanasakeru seishonen )

    OdpowiedzUsuń
  3. A ta w ogóle to czemu mężczyzn nazywamy płcią brzydką? Wiadomo, że nie są piękni, bo faceci nie mogą być piękni. Piękne są za to kobiety, a mężczyźni mogą być pociągający i przystojni. To na tyle moich dylematów. Zabieram się do czytania następnych notek :D

    OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane.
Komentarze z linkami + "Zapraszam do mnie" będą usuwane.