czwartek

podwójne szczęście

Bo oto muszę się czymś pochwalić - i ja także mam czasem przebłyski wrodzonej inteligencji! więc czemu by nie napisać o tym na blogu, bo oto niespodziewanie mnie oświeciło i odkryłam dlaczego taki Kang Dong Won ma kompleks na punkcie swoich oczu. Właściwie olśniło mnie po przeczytaniu pewnej ciekawej i długiej dyskusji na jakiejś stronie poświęconej urodzie dla Azjatek. Dyskusja dotyczyła oczu, a raczej posiadaniu lub nieposiadaniu double eyelid czyli w dosłownym tłumaczeniu „podwójnej powieki” – widocznej jako podłużna zmarszczka nad okiem. Okazuje się, że problem jaki ma Kang dong Won dotyka całe mnóstwo Azjatów w tym jak później przyuważyłam także wielu innych znanych celebrytów.

Problem polega na tym, że jedno oko jest większe/ma inny kształt od drugiego, czego przyczyną jest posiadanie na jednym oku większej "podwójnej powieki" lub co jeszcze gorsze posiadaniu tylko na jednym oku podwójnej powieki a na drugim pojedynczej (czyli takiej jak ma np. Lee Jun Ki, Rain, Lee Min Ki).

Do tego można wyróżnić dwa rodzaje double eylid
A. pierwszy rodzaj występuje na oku, gdzie mała fałdka skóry
(fachowo to się nazywa po polsku fałdka nakątna wewnętrzna) odchodzi pionowo od wewnętrznego kącika oczu i jakby nakłada się na górną powiekę. Oczy mające takie powieki nazywa się przymkniętymi.
B. Drugi rodzaj jest charakterystyczny dla przedstawicieli rasy białej, kiedy tworzy się zmarszczka równoległa do granicy powieki – nic nigdzie na siebie nie nachodzi. Oczy mające takie powieki nazywa się otwartymi.
Przygotowałam nawet schemat, co by kto nie zrozumiał, bo ja miałam z tym trochę problemów - nigdy nie zwróciłam uwagi na to, że istnieją dwa rodzaje podwójnych powiek, a co jak co to podwójne powieki niektórym w Azji skutecznie spędzają sen z oczu...
Jakby ktoś jeszcze nie mógł zrozumieć na czym to dokładnie polega to pan Kang zdecydował się zademonstrować różnicę w ramach dydaktycznych na sobie :P Jego lewe oko jest pozbawione fałdki nakątnej, a linia na okiem tworzy równoległą linie - to taka klasyczna "zachodnia" zmarszczka. Jego prawe jest bardzo azjatyckie - fałdka nakątna jest tak duża, że trudno nawet mówić, że na drugim oku w ogóle ma double eyelid - raczej wygląda na pojedynczą powiekę.

A teraz będzie jeszcze z bliska: Kang Dong Won i powieka z równoległą zmarszczką, bez śladu fałdki nakątnej.
Kim Jae Wook, posiadacz oczu z podwójnymi bardzo symetrycznymi powiekami z fałdkami nakątnymi.
I to właśnie powiekę ze zmarszczką równoległą najczęściej wybierają osoby w Azji, które chcą dzięki operacji zrobić sobie bardzo modne „zachodnie oczy” - co nie znaczy, że niektórzy Azjaci nie mają tego rodzaju powiek naturalnie, ale jeśli Azjaci już je mają to i tak najczęściej zostaje im trochę tej fałdki nakątnej. Czyli generalnie mówiąc, ktoś kto decyduje się na zmarszczkę równoległą, chce albo mieć "zachodnie oczy" (utarta nazwa), albo po prostu najzwyczajniej w świecie podoba mu się ten rodzaj powieki u Azjatów, którzy je mają naturalnie. Natomiast podwójne powieki z nachodzącą fałdką nakątną są uznawane za bardziej naturalne dla Azjatów. Poza tym fałdka sprawia, że oczy u Azjatów stają się bardziej ostre w kącikach tworząc literę V. Dodano jakiś czas później: chciałbym jeszcze tuta jdodać, że mitem jest, że ktoś kto ma pojedynczą powiekę, ma zawsze małe oczy, a ten kto ma podwójne powieki ma duże. Bo często nawet osoby z podwójnymi powiekami, mogą mieć małe oczy.

Jednak największy problem tkwi właśnie w tym, że jedna osoba może mieć cały mix cech ze wszystkich rodzajów powiek, w zależności czy się np. wyśpi.

Dla wielu Azjatek z tamtej dyskusji jest to poważny problem, ponieważ zdarza się całkiem często że asymetria oczu spowodowana różnicami w powiekach jest bardzo widoczna i co tu dużo ukrywać dość szpecąca (jedno oko wygląda na szeroko otwarte, a drugie na przymknięte), dlatego wiele osób decyduje się na korektę jednej powieki. W ogóle posiadanie double eyelid to wcale nie takie znowu zawsze szczęście (nawet w dobie mody na "duże oczy"). Azjata, który ma podwójne powieki ponoć nieraz musi przechodzić prawdziwe męki, ponieważ wystarczy się np. nie wyspać, aby asymetria była bardziej widoczna (podwójna powieka się pogłębia, ale np. tylko w jednym oku) lub tak „oklapuje” wewnętrzna fałdka nakątna, że powieki wyglądają niemal na pojedyncze. To samo jak się schudnie, to podwójne powieki ponoć stają się bardziej widoczne, a jak przytyje to odwrotnie.

To, że powieki mogą się zmieniać, często bardzo dobrze widać na zdjęciach azjatyckich celebtyrów - raz ktoś ma bardzo widoczne niemal „równoległe”, a czasem wygląda jakby miał pojedyncze, lub podwójne z wewnętrzną dużą fałdą przez całą powiekę. Wydaje mi się, że oni bardzo często używają jednak kleju, bo jest czasem niemożliwe, że w jednym roku ktoś wygląda jakby miał powiekę z fałdką równoległą, a w następnym jakby jej w ogóle już nie miał i to jeśli chodzi o sesje zdjęciowe dotyczy chyba wszystkich z tego bloga.

Ponadto wracając już któryś raz do osławionych oczu JaeJoonga, który zdaniem wielu zafundował sobie podwójne powieki, jeszcze przed debiutem, a on niby tłumaczył się kiedyś, że mu się same zrobiły, co szczerze mówiąc zawsze wydawało mi się dość marnym tłumaczeniem, bo jak to SAME się mogły mu zrobić??. Na podstawie tamtej dyskusji azjatyckich dziewczyn, okazuje się jednak, że nie jest to znowu rzadko spotykane zjawisko tj. kiedy w okresie dojrzewania "pojawiają" się podwójne powieki. Właściwie ponoć jest to całkiem często spotykane. Ze dwie dziewczyny pisały na tej dyskusji, że poszły chyba nawet spać z pojedynczymi a obudziły się z podwójnymi "małymi" powiekami, które po jakimś czasie się jeszcze pogłębiły. Jedno jest pewne: jeśli JaeJoong zrobił sobie operację na powiekach, to niestety chyba nie do końca zabiegł się udał, bo biedaczek nie ma "rasowych" double eyelids, a tylko w jakiejś części i to niepełne Jego oczy są świetnym przykładem oczu mieszanych – tj. każde jest z innej parafii – prawe ma zmarszczkę równoległą, a lewe powiekę z ogromną fałdką nakątną – trudno powiedzieć nawet czasami, żeby on tam miał jakieś podwójną powiekę, A jeśli nawet zrobił te powieki operacyjnie, to by się to zgadzało z tym, że wziął chyba najtańszego chirurga, bo przecież bogaty to on nie był, no albo jego agencja znowu poskąpiła na swoich wychowanków... co by też się jakoś zgadzało :P

JaeJoong.

Wygląda na to, że stosunkowo łatwo wiec poznać kogoś kto na pewno nie miał operacji a ma podwójne powieki tj. powieki są różne, mieszane, ale trudno też posądzać kogoś o operację tylko dlatego, że być może matka natura dała mu akurat symetryczne.

Jang Geun Suk na pewno nie miał operacji bo ma olbrzymią zmarszczkę równoległą, ale tylko na jednym oku, na drugim ma za to podwójną powiekę z pokaźną fałdką nakątną
Zauważyłam też coś bardzo bardzo dziwnego. Być może to czysty przypadek, ale jak tak się spojrzy na tą fanatyczną modę na duże oczy w zachodnim stylu panującym w Azji to już bardziej przychylnie się patrzy na to o czym teraz napiszę. A mianowicie zauważyłam dziwną prawidłowość u osób które mają mieszane powieki. JaeJoong czy taki Kang Dong Won, a nawet i Jang Geun Suk jakimś dziwnym trafem przeważnie eksponują swoje bardziej „zachodnie” oko, tj. kiedy mają/mieli długie grzywki to niemal zawsze to oko z widoczną podwójną powieką w stylu zachodnim było/jest na pierwszym planie, a to drugie bardziej azjatyckie było wybrane jako te przykryte przez włosy, czy jakieś części ubrania(jeśli jakieś było). W przypadku KDW, który sam się przyznał kiedyś, że ma z tam jakiś kompleks to coś z pewnością jest na rzeczy, bo jakieś 80% jego zdjęć na sesjach zdjęciowych z profilu jest zawsze od strony jego większego oka, a lewe pozostaje na drugim planie lub też w ogóle go nie widać - bo było bardzo często zakrywane przez włosy, ubranie, czy nakrycie głowy albo pozostawało w półcieniu. W Duelist tez chyba było wyeksponowane spod tamtej grzywy bardziej jego lewe oko jeśli dobrze pamiętam, a obecnie w „Psychic” też mu na plakacie trzasneli tylko lewe oko. Zabawne, bo jak nawet teraz patrzę na zdjęcia w bukiecie JaeJoonga i KDW, to tam dokładne jest to samo.

Tak sobie myślę jeśli ktoś nie może się zdecydować, jakie skośne oczy bardziej lubi, czy z pojedynczą powieką, podwójną powieką z fałdką, czy podwójną ze zmarszczką równoległą, to zawsze może wziąć takiego JaeJoonga, GeunSuk’a lub Dong Won’a. Wtedy dla każdego coś miłego się zawsze znajdzie w zależności z której strony się na niego spojrzy :P

Za to podejrzanie idealne symetryczne podwójne powieki równoległe ma momentami wielu Japończyków z tego bloga i nie tylko. Nie wiem z czego to właściwie miałoby wynikać. Nie podejrzewam np. o operację np. Yamapiego, bo on miał przeogromne oczy nawet jak był niemowlakiem. Kame to jakoś nigdy też nie podejrzewałam o operację, bo jak ja byłabym na jego miejscu to chyba pozbyłabym się w pierwszej kolejnosci tej krzywizny z nosa...ale nie da się ukryć, że Kame ma momentami jakieś za ładne te powieki równoległe, a we wczesnej młodości jakby ich nie miał, więc kto ich tam wie...
Hiroki jak i większość znanych Azjatów, którzy mają zmarszczkę równoległa ma także bardzo podejrzaną szczątkową fałdkę nakątną przy równoległej zmarszce, wyglądającą trochę tak jakby kiedyś było jej trochę więcej....
Z drugiej strony Japończycy jak tak na nich się patrzy, to przecież większość ma zupełnie inne oczy od tych koreańskich, takie jakieś pełniejsze i nie takie „ostre”, częściej jakby występują u nich te równoległe zmarszczki na powiekach, charakterystyczne dla ludzi z Zachodu często przy niewielkiej fałdce nakątnej, stąd może tak wielu Japończyków z show biznesu czasem przypomina mi dzieci z mieszanych małżeństw, ponieważ ich oczy nie są takie typowe.

Zawsze jednak pozostaje podejrzenie w przypadku tego kto ma za ładne powieki podwójne, szczególnie równoległe, że oni tak samo jak się idzie w Europie do dentysty, tak w Azji idzie się jeszcze będąc nastolatkiem do chirurga. Metod na uzyskanie powieki podwójnej jest kilka. Są ponoć mniej i bardziej inwazyjne sposoby. Zabiegi są bajecznie proste i bajecznie krótkie, być może dlatego jest to najpopularniejszy zabieg chirurgiczny na Dalekim Wchodzie.


Czy tylko ja zauważyłam, że Yamapi specjalizuje się w oczach Kota w butach ze Shreka? Na co czwartym zdjęciu taką minę.
Tutaj i tutaj jakby ktoś chciał poczytać fajny, krotki wpis + komentarze o presji posiadania podwójnych powiek w społeczeństwie azjatyckim.[ang]

Chciałabym jeszcze napisać tak dla ścisłości, że kiedy piszę o 'zachodnich oczach" mam na myśli oczy z powiekami z równoległą zmarszczką.

Komentarze są moderowane. Wpisy z cyklu " link" + "zapraszam do mnie" będą usuwane.

8 komentarzy:

 1. Przed przeczytaniem tej notatki nigdy nie zastanawiałam się nad powiekami. Zawsze podobały mi się skośne oczy, ale nigdy nie zwracałam większej uwagi na układ powiek... Co najwyżej na ogół "skośności" (ma się ten talent do słowotwórstwa :PP)
  a teraz jak tak dogłębniej weszłam w ten temat to co widze zdjęcie skośnookiego pana to zastanawiam się jaka ma powieke. I po przeanalizowaniu wszystkich ulubieńców wyszło mi, że najbardziej podobają mi się faceci, którzy posiadają pojedyncza powieką lub podwójną fałdką nakatną jakoś te oczy sa bardziej skośne wtedy i to pewnie dlatego :0
  Ale dzięki za ta notkę, a mam zawsze mi mówi, że czytam same pierdoły w tym internecie, gdzie niczego się nie naucze nowego, a tu proszę :D

  OdpowiedzUsuń
 2. hehehe, mi też się nie śniło, że będe kiedyś wiedzieć co to jest jakaś fałdka nakątna, nie wiem po co mi to potrzebne w życiu - użytecznosć tej wiedzy na co dzień raczej jest wątpliwa, ale może jak kiedyś będe brała udział w Milionerach to zabłysnę wiedzą i wygram głowną nagrodę ... albo przynajmniej przed znajomymi zabłysnę, przy jakiejś okazji ... tylko zastanawiam się jaka to musiałaby być okazja...

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja znowu po przeczytaniu tej notki, oglądając dramy/filmy zauważyłam, że dość spora część aktorów naprawdę ma "mieszane" oczy, a oczy większości tych z pojedynczą powieką są różne od siebie.
  Mnie najbardziej podobają się oczęta naturalne(jak odróżnię od nienaturalnych) ale z tą fałdką nakątną, niekoniecznie takie idealne. Te perfekcyjne, równoległe już mniej.
  Spoją drogą dużo osób się czepia Azjatów, że robią sobie operacje... Ja szczerze mówiąc gdybym miała pojedynczą powiekę i źle się z nią czuła to wiedząc jak ta operacja wygląda (oglądałam filmik na youtube gdzie przypominało to tak jakby zszycie oka i nie trwało dłużej niż 10 minut) prawdopodobnie bym sobie ją zrobiła(czy czym zwolenniczką operacji zdecydowanie nie jestem). Bo gdy tak pomyśleć czym to się różni od prostowania zębów?

  OdpowiedzUsuń
 4. Myśle, że robienie sobie operacji na jedną powiekę nie jest tu problemem, bo to jest w wielu przypadkach korekta defektu, a skoro kogoś to ma uszczęśliwić to czemu nie. Problem pojawia się gdy (tu może trochę przesadzę, a może i nie :P) połowa Azji Wschodniej chciałaby mieć mniej "azjatyckie" oczy, tzn. wieksze, i mniej skośne tylko dlatego, że ich zdaniem w jakiś sposób są piękniejsze od ich naturalnych. Niekoniecznie może to wynikać, z zapatrzenia na Zachód jak często się myśli, może gdzieś to wynika z ich kanonów piękna, które istniały od wieków -może duże oczy zawsze były w cenie, bo były rzadziej spotykane, a teraz każdy może się do tych kanonów dopasować za pomocą operacji- ale to jednak trochę takie przeczenie swojej naturze. Zęby można wyprostować, to fakt, ale to, że czyjeś dzieci, bedą miały krzywe zęby nie jest chyba takie pewne, pewne jest natomiast, że dzieci Azjatów na pewno odziedziczą po rodzicach skośne oczy - szczególnie jak rodzice mieli wcześniej pojedyncze powieki i w takiej sytuacji takie dziecko będzie właściwie od małego czuło presję zrobienia sobie operacji, bo nawet
  od swoich rodziców będzie odstawało. I tu sie zaczyna tworzyć takie błędne koło, bo doszło do tego, że nastolatki robią sobie takie operacje, aby mieć wiekszą szansę na rynku pracy, bo podwójne powieki są już jakimś standardem i jak się ich nie ma to się jest mniej atrakcyjnym niż konkurenci, którzy je mają. A przecież posiadanie pojedynczej powieki nie jest defektem, jest czyms najnormalniejszym na świecie.

  Problem więc widzę taki, że to co jest dla nich nienaturalne staje sie w jakiś sposób naturalne dla środowisk w którym żyją.

  OdpowiedzUsuń
 5. hmm a dla mnie wydał się ciekawy problem różnicy między skośnymi oczami Japończyków i skośnymi oczami Koreańczyków, bo jak się tak głębiej zastanowiłam to faktycznie skośność skośności nie równa:P i nagle przypomniałam sobie jak gdzieś czytałam na temat " typowego kształtu koreańskich oczu" wtedy nie bardzo wiedziałam o co chodzi, a teraz ta notatka wszystko mi wyjaśniła:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetnie to opisałaś :) Ja też się z tym zetknęłam na youtube. Azjatka robiła makijaż oraz tym specjalnym klejem powiększała oczy podnosząc jakby powiekę. Ale, że faceci tak się przejmują takimi drobiazgami... Niby wiem jaką mentalność mają azjatyckie gwiazdy, ale to zawsze niespodzianka.

  Dlaczego nie masz Kaname Juna?... :'(

  OdpowiedzUsuń
 7. Hmmm, dlaczego nie mam Kaname Juna? Odpowiedz jest prosta: z tego samego powodu z jakiego nie mam tu połowy innych Japończyków. A po drugie co jeszcze bardziej tłumaczyłoby, dlaczego go nie mam: bo to mój blog, a nie czyjś inny. Może gdyby był czyjś inny to może by tam był, ale skoro jest mój to go tutaj nie ma.

  Wydaje mi się, że nie musiałam udzielać odpowiedzi na to pytanie, bo chyba i tak było retoryczne... Pozdrawiam :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawa notka. Czytalam ja z wielkim zainteresowaniem i dla ciekawostki powiem, ze choc w mojej rodzinie nigdy nie bylo zadnego Azjaty, to moja siostra, ktora ludzie zaczepiaja na ulicy i pytaja sie, czy przypadkiem nie pochodzi z Azji (bo dodatkowo ma ciemna karnacje), ma naprawde skosne oczy i po tym artykule moge nawet sklasyfikowac jej oczy do grupy z jedna powieka (i przepraszam za brak polskich znakow, ale tymczasowo nie posiadam)esowaniem i dla ciekawostki powiem, ze choc w mojej rodzinie nigdy nie bylo zadnego Azjaty, to moja siostra, ktora ludzie zaczepiaja na ulicy i pytaja sie, czy przypadkiem nie pochodzi z Azji (bo dodatkowo ma ciemna karnacje), ma naprawde skosne oczy i po tym artykule moge nawet sklasyfikowac jej oczy do grupy z jedna powieka (i przepraszam za brak polskich znakow, ale tymczasowo nie posiadam)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane.
Komentarze z linkami + "Zapraszam do mnie" będą usuwane.